Vakcinácia

Aj fretky môžu ochorieť na infekčné vírusové ochorenia, preto aj týchto domácich miláčikov je dobré pravidelne vakcinovať. Fretky sa najčastejšie môžu nakaziť hlavne psinkou a besnotou.

Mláďatá fretiek sa prvý krát vakcinujú vo veku 8 – 10 týždňov proti psinke.

Dalšia vakcinácia by mala byť vo veku 10 – 14 týždňov taktiež proti psinke a následne vo veku 16 týždňov sa vakcinujú proti besnote. Nutná je revakcinácia oboch ochorení nasledujúci každý rok.

PSINKA:

Infekčné, vírusové ochorenie ktoré spôsobuje ten istý vírus ako u psov. Prenáša sa priamym kontaktom zvierat (vzduchom, telesnými výlučkami) ale aj nepriamo prostredníctvom kontaminovaných pomôcok, topánok, oblečením, podstielkou a pod. Mimo hostiteľa však vírus rýchlo hynie (cca 24 hodín).

Inkubačná doba je asi 7 dní, po tejto dobe môže mať vaša fretka hnisavý výtok z oka/očí, vysokú teplotu, môže byť apatická, môže mať opuch alebo začervenanie kože na brade alebo konečníku, ktorý sa mení postupne na chrasty, zhrubnuté vankúšiky na labkách, prípadne hnačku, zmeny správania, či kŕče.

Vyskytuje sa aj nervová forma, tá je však typickejšia pre mláďatá.

Priebeh ochorenia je väčšinou prudký a prognóza väčšinou zlá, aj fretky, ktoré sa z ochorenia vyliečia, môžu mať celoživotné následky v podobe poškodenia mozgu..

Jedinou 100% prevenciou je vakcinácia a pravidelná revakcinácia Vašej fretky…

BESNOTA

Je vysokoinfekčné smrteľné ochorenie, ktoré je prenosné aj na človeka, spôsobované vírusom napadajúcim nervový systém. Slovensko je síce označené ako krajina bez výskytu besnoty, no hlavne od poľských a ukrajinských hraníc sa k nám dostávajú líšky, ktoré sú nakazené týmto vírusom. Prenáša sa slinami nakazeného jedinca, čiže najčastejšie jeho pohryzením. Inkubačná doba je od niekoľko dní až po pár mesiacov. U psov prebieha zväčša v dvoch formách – a to zúrivej alebo tichej. Zúrivá forma má 3 štádiá. V začiatočnej fáze, ktorá trvá 1-3 dni sa pes stáva apatický, neposlušný, schováva sa na tmavé miesta, neochotne plní rozkazy chovateľa alebo na ne vôbec nereaguje, prestáva rozlišovať známych ľudí od neznámych a podráždene reaguje na vonkajšie podnety. Psík je často nepokojný, líha si alebo vstáva, lapá akoby po vzduchu. Niekedy možno pozorovať aj svrbenie pohryzeného miesta. Jedným z typických príznakov je zvrátená chuť- zviera požiera rôzne predmety ako napr. drevo, zem, kamene, sklo a.i. V dôsledku ochrnutia hltana zviera nemôže prijímať potravu a piť vodu a začne slintať. V druhej fáze sa však prejavujú príznaky ochorenia výraznejšie. Zvieratá majú záchvaty zúrivosti, často si hryzú niektorú časť tela a usilujú sa utiecť. Ak sa im to podarí, utekajú bezcieľne na veľké vzdialenosti. Tie zvieratá, ktoré sú v uzatvorenom priestore alebo v klietkach narážajú do stien, vylamujú si zuby, porania si papuľu. Je možné pozorovať nápadné slinenie, jazyk vyčnieva z papule. V poslednom štádiu už ochrnú ďalšie svalové skupiny, zvieratá nevydávajú žiadny hlas a po poklese telesnej teploty pes uhynie. U tichej formy, ktorá sa vyskytuje asi v 10-20 % prípadov možno pozorovať len príznaky zo začiatočného štádia zúrivej.

Toto ochorenie je neliečiteľné a jedinou možnou ochranou je pravidelná vakcinácia, ktorá je zo zákona povinná na Slovensku.