Škrkavky (Toxokaróza a Toxaskarióza)
Spôsobujú zápaly čreva a zápaly ostatných orgánov.
Pôvodca: Toxocara canis, Toxascaris leonina
Ako vyzerá: belavožlté okrúhle červy, cca 8 až 20 cm dlhé (podobajú sa na špagety, môžu byť skrútené do kĺbka), väčšinou je možné ich pozorovať v truse len ak je masívnejšie nakazenie psa, pri menšom nakazení ich nemusíte zbadať.
Prenos: k nákaze dôjde požratím vajíčok parazita ( ktoré sú mikroskopických rozmerov – nie je ich vidieť), môžu byť prilepené na srsti psa alebo pri oňuchávaní trusu nakazených psov, alebo pri oňuchávaní a oblizovaní chovného zariadenia alebo predmetov, na ktorých sú vajíčka prilepené.
Vajíčka sú veľmi odolné v prostredí prežívajú dlhú dobu. Sú odolné voči bežným dezinfekčným prostriedkom, ale ničí ich vysušenie a slnečné lúče.
Po nakazení prenikajú larvy z krvného obehu do pečene a pľúc a vracajú sa späť do čreva. Takto migrujú u šteniat do 3 mesiacov veku. U starších psov sa larvy zriedkavo vracajú do čreva, ale zostávajú v pľúcach, v mozgu, obličkách a vo svaloch. Gravidným sučkám sa larvy aktivujú a cez placentu prenikajú do plodu. Šteňatá sa liahnu nakazené, larvy migrujú do čreva a pohlavnú zrelosť dosiahnú o 23 až 40 dní po uliahnutí. Cicajúce šteňatá sa môžu nakaziť aj larvami z mlieka sučiek v prvých troch mesiacoch laktácie. Tieto larvy už v šteňatách nemigrujú, ale pohlavne dozrievajú v čreve. Pes sa môže nakaziť aj zožratím napr. hlodavcov alebo vtákov – tieto larvy nemigrujú, ale ostávajú v čreve.
Inkubačná doba ( od nakazenia po príznaky) je od 3 do 8 týždňov!!!
MOŽNÝ JE PRENOS AJ NA ČLOVEKA!!!!!
Vnímavé sú hlavne deti, ale aj dospelí. K nakazeniu dojde zjedením vajíčok (môžu byť prilepené aj na srsti). U ľudí potom larvy týchto parazitov napadajú pečeň, mozog, oči a iné orgány.
Prevencia: Pravidelné odčervovanie ( min. každé 3 mesiace), zbieranie trusu po psovi ( podľa možnosti bez priameho kontaktu s rukami) a jeho bezpečná likvidácia ( spálením, vysušením, kompostovaním, alebo zabalením do igelitových vreciek a hodením do komunálneho odpadu), pravidelná dezinfekcia chovných zariadení a po dezinfekcii ich dokonalé vysušenie.
Opatrenia pri nakazení:
Odčervenie 3 dni po sebe v plnej dávke ( na zničenie čo najväčšieho počtu dospelých červov), a nutné je zopakovať odčervenie za 2 až 3 týždne aspoň jednorázovo a opakovať každe 3 mesiace.
Počas tejto procedúry je nutné pratať trus po psovi každý deň, a umývať si ruky pravidelne.
Po ukončení 3 dňového odčervenia je nutné vydezinfikovať chovné zariadenie a nechať ho poriadne vysušiť, tak isto aj náradie, s ktorým upratujete trus. Túto procedúru je nutné zopakovať aj po druhom odčervení o 2 – 3 týždne.
PÁSOMNICA MENOM DYPILIDIUM
Pásomnica parazitujúca v tenkom čreve, dosahuje veľkosť do 80cm. Pri slabej infekcii nedochádza k prejaveniu klinických príznakov, pri silnej infekcii môže dôjsť k vzniku hnačky, kolikových bolestí, chudnutie, zvrátené chute, zhoršená kvalita srsti, sánkovanie sa.
Pôvodca: Dipilidium caninum
Ako vyzerajú: Pásomnica sa skladá z hlavičky, pomocou ktorej je prichytená v tenkom čreve, a článkov. Spolu s výkalmi opúšťajú telo psa zrelé články pásomnice, články vyzerajú ako uhorkové semienka a sú schopné sa pohybovať.
Prenos: Po uvoľnení zrelých článkov pásomnice do vonkajšieho prostredia zo psa, sa z článkov uvoľnia vajíčka. Tieto vajíčka zožerú larvy bĺch, po premene larvy na dospelú blchu sa v jej telovej dutine nachádza infekčné štádium pásomnice (cysticerkoid). Následne po prehltnutí blchy psom, dochádza k uvoľneniu tohto infekčného štádia pásomnice v tráviacom trakte psa, prichyteniu hlavičkou na stenu čreva a rastu pásomnice.
MOŽNÝ PRENOS NA ČLOVEKA! Postihuje ale hlavne deti vo veku 6 – 12 mesiacov a to prehltnutím blchy (hnačka, bolesť brucha, análne svrbenie).
Prevencia: Antiparazitárne prípravky zamerané na pásomnice. Dôležité je CELOROČNÁ OCHRANA PSOV PROTI BLCHÁM!!
Opatrenia pri nakazení: Anticestodiká (tablety na odčervenie) plus je dôležitá ochrana proti blchám (spot on, žuvacie tablety) túto ochranu je potrebné udržať minimálne 3 mesiace, likvidácia bĺch v prostredí (opakovať po 2 týždňov).
GIARDIÓZA
Parazity nazývané Giadria spp. spôsobujú zápaly čreva, akútne až chronické hnačky, prípadne neformovaný trus, zvracanie. Výkaly sú typickej svetlej farby s obsahom hlienu, neskôr aj s obsahom krvi.
Pôvodca: Giardia intestinalis
Ako vyzerajú: voľným okom nie sú vo výkaloch viditeľné, ich dôkaz sa opiera o diagnostiku pomocou mikroskopu alebo komerčne vyrábanými testami
Prenos: k nakazeniu dochádza požratím vajíčok, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, a to kontaminovanou potravou, vodou alebo zo srsti zvieraťa. Po nakazení dochádza k ich množeniu v tenkom čreve, poškodzovaniu sliznice čreva, ktorá následne nedokáže vstrebávať živiny z potravy.
MOŽNÝ PRENOS NA ČLOVEKA! K nakazeniu dochádza zjedením vajíčok, ochorenie prebieha buď bez príznakov alebo ochorením tráviaceho traktu (hnačka, brušné kŕče, nevoľnosť, zvracanie, chudnutie, únava).
Prevencia: pravidelné odčervovanie (každé 3 mesiace), zbieranie trusu po psoch, pravidelná mechanická očista a dezinfekcia priestorov kde sa zdržiava zviera
Opatrenia pri nakazení: podávanie liekov na odčervenie, podľa použitého prípravku od 3 do 10 dní nepretržite. Zber všetkých výkalov. V posledný deň liečby sa odporúča kúpeľ a vysušenie srsti horúcim vzduchom, minimálne v okolí ritného otvoru. Po liečbe dezinfekcia prostredia ako aj náradia na odpratávanie trusu.
MVDr. Katarína Hanáková