Trieda PLAZY: -VARANY
Varan mangrovový (Varanus indicus)
Ide o šedozeleného plaza so svetlými a tmavými bodkami po tele. Žije hlavne v tropických lesoch, na morskom pobreží a v mangrovových bažinách v oblasti Austrálie, Papuy Novej Guiney a okolitých ostrovov. Vždy sa zdržiava pri vode, kde sa môže schovať, lebo je skvelým plavcom, vie však aj dobre šplhať a hrabať. Samice znášajú vajíčka- približne 10, z ktorých o 150- 200 dní sa liahnu mladé. Majú dosť silné a ostré zuby a mierne jedovaté sliny, preto uhryznutie od tohto tvora nie určite nič príjemné. Jeho veľkosť môže dosahovať až 1,5 metra, samice sú viditeľne menšie. Živia sa hmyzom, vtákmi, plazmi, rybami či drobnými cicavcami.
Varan stepný ( Varanus exanthematicus)
Tento obyvateľ strednej a západnej Afriky dosahuje veľkosť 100- 150cm, priemerne žije aj 15 rokov. Samičky znášajú 20- 30 vajec, gravidita trvá 150- 190 dní. Potrava mladých sú zväčša svrčky,šváby holátka či sarančatá, dospelé preferujú niečo väčšie ako potkany, myši, ryby či vajcia. Sú samotári, opačné pohlavia sa vyhľadávajú len počas párenia, samce voči sebe bývajú neznášanliví, bránia si svoje teritórium. Varany všeobecne patria medzi najväčšie jaštery, majú štíhle a mierne sploštené telo s dlhým chvostom a pretiahlou hlavou. V ohrození sa nafúknu a syčia, ak to nepomôže, tak hryzú alebo prudko šľahajú chvostom.
LEGUÁNY
Leguán kubánsky (Cyclura nubila)
Je jedným z najväčších a tiež z najohrozenejších druhov z čeľade leguánovitých. Obýva karibskú oblasť- Kubu a Kajmanské ostrovy. Uprednostňuje hlavne „opaľovanie“ na skalách porastených krovinami alebo mangrovové porasty. Je z väčšej časti bylinožravec, príležitostne je všežravý. Živí sa výhonkami, plodami rastlín, loví aj hmyz, mäkkýše alebo vtáčie mláďatá. Telo majú sfarbené do olivovozelena, až tmavohneda s tmavšími pruhmi na bokoch, hrebeň a hlava sú o niečo svetlejšie. U samcov v oblasti pysku a okolo očí sfarbenie môže prechádzať do modra až modrofialova. Dorastá do dĺžky aj s chvostom asi 150- 180cm, ich hmotnosť je okolo 15kg a dožívajú sa až 25 rokov. Samce sú väčšie ako samice, tiež majú väčší hrebeň a krčný lalok. Majú tzv. fotosenzorický orgán- „tretie oko“ na temene hlavy tvorené väčšou svetlou šupinou, ktorým dokážu rozlišovať intenzitu vetla v okolí a taktiež pohyb. Ich pohlavná dospelosť je zavŕšená v 2- 3 rokoch. Páry tvoria len v období párenia, samice kladú približne 20 vajec, ktoré zahrabáva alebo ukrýva do štrbín. Tento druh je zaradený do kategórie CITES, čo znamená, že import jedincov z prírody je prakticky vylúčený.
Leguán zelený (Iguana iguana)
Tento plaz žije v Strednej a Južnej Amerike a aj napriek jeho lovu pre mäso, či na chov a predaj je ich populácia dosť početná. Dospelý jedinec dosahuje dĺžku do 2m, a hmotnosť do 10kg. Jeho nohy sú pevné, majú aj silné pazúry, ktorými dokážu dokonale šplhať. Samce podobne ako u predošlého leguána majú hrebeň i lalok väčší ako samice. Má zväčša zelené sfarbenie, miestami sa môže vyskytnúť aj oranžové alebo sivasté sfarbenie. Dospelce sú teritoriálne, ich obrana spočíva v použití chvosta- švihom a pazúrmi. Žijú na stromoch pri brehoch riek. Takmer výlučne sa živia rastlinami, často sa kŕmia v korunách stromov. Leguány sú vajcorodé, samice nakladú 40 vajec do podzemných dutín. Patria do CITES 2, preto je možný ich chov, ale nieje vhodný pre začiatočníkov.
Odporúčania v chove: výhradné bylinožravce! Nepodávajte im žiadne živočíšne produkty ako tvaroh, mäso, syry, vajcia či ctvrčkov! Podávajte len byliny( listy a kvety ibišteka, ruže, žihľava, hluchavka, a pod.), listy a listovú zeleninu( čakanka, rukola, kapusta), zeleninu a ovocie( cuketa, mrkva, melón, repa, pór, uhorka, jablko, hrozno, hruška, banán, čerešne, malina a pod) a ostatné ako ovsené vločky či pšeničné klíčky, slnečnicové semienka. Doplnkovým krmivom sú rôzne druhy vit. a min. prípravkov. Dôležité je aj posekanie potravy- leguány nehryzú, ale prehĺtajú. Terárko bez substrátu, s k vetvami a poličkami na odpočinok, umelé rastliny, vodná nádrž, teplota 25-35 °C, cez noc 22-24°C, vlhkosť min. 65% bez prievanu. Veľmi dôležitý je zdroj UVB žiarenia pre syntézu vit. D3. Taktiež dôležité je rosenie terária i jedinca, každodenné upratovanie akvárka a zdroj pitnej vody. Nikdy ho neťahajte za chvost- je schopný v čase ohrozenia tzv. kaudálnej autotómie- odvrhnutie chvosta. Leguány sa neočkujú voči žiadnym ochoreniam. Je vhodné spraviť kontrolné parazitologické vyšetrenie trusu aspoň dvakrát do roka, často ich postihujú aj vonk. parazity- roztoče(červené bodky na koži). Väčšina ochorení leguánov je spôsobená nevhodnými životnými podmienkami, nevhodným kŕmením a veľmi časté sú aj poruchy mineralizácie kostí. Metabolické ochorenie kostí (MBD) je spôsobené nedostatkom vápnika v potrave a absenciou UVB žiarenia, prípadne rachtitída a u starších osteomalácia. Taktiež môžu byť náchylní na kožné ochorenia, ktorých pôvodcami sú baktérie, kvasinky či vírusy. Ďalšími častými ochoreniami sú postihnutia respiračného traktu hlavne zápal pľúc, bakteriálne zápaly kože (abscesy), hlavy a papuľky( stomatitis). U samíc treba rátať aj s graviditou bez prítomnosti samca, samica dokáže prvé vajcia vytvoriť vo veku 1-2 roky, kedy dosiahnu hmotnosť 500g. Často to končí zadržaním znášky a prípadnou potrebnou operáciou. Do úvahy treba vziať aj možné riziko úrazu hlavne pri voľnom pohybe po byte a nechcenému požratiu rôznych vecí v priestore.
Leguán červený (Iguana red)
Tento druh sa od predošlého líši farbou a tento druh patrí do CITES! Odporúčania pre chov sú rovnaké ako pri leguánovi zelenom. Nezabúdajte, že sú to bylinožravce- čiže kŕmiť len rastlinnou potravou ako listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skorocel, vika siata, hluchavka, žerucha, pór, čakanka, listy kalerábu, mrkva, ruže, ovocie a zelenina. K páreniu dochádza v oobdobí dažďov čiže od novembra do januára a gravidita trvá 8-12 týždňov. Jedna znáška môže mať 20-60 vajec.
Pred kúpou si nezabudnite prečítať obchodné podmienky chovateľa, dodacie podmienky a zákony CITES a zákony o chove nebezpečných zvierat. Predídete tak mnohým komplikáciám!!!
Agama bradatá (Pogona vitticeps)
Agama je veľmi obľúbená medzi chovateľmi. Meria do 60 cm, je prevažne hnedej farby, po bokoch tela a na hlave majú kožné deriváty- tŕne. Sú veľmi zvedaví, inteligentní, čulí a patria medzi denné jaštery. Čo sa týka jedálneho lístka obľubujú rôzne druhy hmyzu (sarančatá, múčne červy, šváby, cvrčky a pod.), malé hlodavce, ovocie a zeleninu ( broskyňa, melón, jablká, čínska kapusta, uhorka), ale aj rôzne druhy bylín ( lucerna, kvety, listy podbeľu, púpavové listy). Potrebný je stály prístup vody, vhodné je doplniť krmivo aj vitamínovo-minerálnou zmesou dvakrát týždenne, terárko denne treba rosiť. Na dne terárka by mal byť piesok vopred prepláchnutý, aby sme ho zbavili nečistôt a taktiež je potrebné vytvoriť pre ne vyvýšené miesto, najlepšie pod žiarovkou (UVA, UVB žiarenie). Do terária im tiež poskytneme niekoľko kameňov, korene, konáre či kúsky kôry. Agama pôvodne obýva teplé, slnečné a suché miesta akým je austrálska savana. Pohlavnú dospelosť dosahujú vo veku 1- 2 rokov, samica kladie 15- 25 vajec, mladé sa liahnu o 70- 100 dní. Dožívajú sa v priemere 10 rokov.
Felzuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis)
Žije v pralesoch Madagaskaru a je najväčším zástupcom rodu felsuma, ktorá zahŕňa asi 50 druhov stromových gekonov. Živí sa hmyzom, prezrelým ovocím, nektárom z kvetov a bezstavovcami. Samec dorastá do dĺžky 30 cm, samica je o niečo menšia. Je svetlozelenej farby s červenými bodkami. Brucho býva žltobiele, samec býva farebnejší. Na spodnej strane prstov má príchytné lamely, pomocou ktorých sa dokáže prichytiť aj na klzkých povrchoch- šplhavé gekony. Sú aktívne prevažne cez deň, samice mávajú po stranách hlavy vaky, v ktorých majú uložené zásoby vápnika pre tvorbu vajec. Samca od samice tiež rozlíšime prítomnosťou tzv. hemipenisov, ktoré sú umiestnené v páre pod kloakou. Ďalším znakom je rozšírený koniec chvosta a tzv. preanálne póry- vyústenie kožných žliaz v okolí kloaky. Lov u falzumy: čakajú pre korisťou a pomaly sa približujú. Z dostatočnej vzdialenosti skočí po koristi a chňapne. Sú to teritoriálne zvieratá, samce sa spoločne neznesú. Žijú v pároch po celý život, ich teritóriom býva celý strom, v strese,či pred zvliekaním môžu stmavnúť.
Gekončík nočný (Eublepharis macularius)
Vďaka svojej nenáročnosti a mnohým farebným formám je jedným z najčastejšie chovaným živočíchom v teráriu.
Jeho pôvodným bydliskom je Afganistan, Pakistan a India. Dorastajú do veľkosti 30cm, dožiť sa môžu až 20 rokov. Je hnedožltý s bodkami alebo škvrnami, na konťatinách majú 5 prstov s pazúrikmi. Keďže je tak obľúbený medzi chovateľmi, poskytneme Vám pár rád pri jeho správnom chove:
Chovná skupina: nedoporučuje sa chov v pároch- samce môžu samičky uhnať, sú vysoko aktívne. V jednom terárku nechováme viac ako 1 samca! Ich súboje sú nebezpečné, zväčša končia smrťou toho slabšieho. Najideálnejšie je na jedného samca 3-4 samice.
Terárium: Terárko im treba spríjemniť približnou kópiou ich pôvodného bydliska- na stene terárka vytvoriť terasky, imitácie skál, úkryty, kam sa môže skryť- to má veľmi rád . Treba však dbať na to, aby tieto skrýše boli nielen esteticky pekné, ale i pre ne bezpečné. Taktiež je možné použiť živé rastliny, ktoré zabezpečujú tieň a napomáhajú udržiavať aj klímu. Pokiaľ sa nebude dariť s pestovaním živých (zničenie gekončíkmi, starostlivosť), je možné použiť aj umelé. Raz za čas je potrebné ich umyť teplou vodou. Terárko treba aj samozrejme rosiť aspoň 2krát týždenne v čase vypínania svetla.
Voda a potrava: Príjem vody každodenne, rovnako aj vymieňať ju každý deň, samozrejme aj misku od vody umývať a poriadne vyčistiť. Živia sa cvrčkami, švábami a iným hmyzom, jednodňovými myškami a tiež je dobré obaľovať ich v rôzne dostupných vitamínových prípravkoch.
Karanténa: pred kúpou je dobré zabezpečiť novému jedincovi karanténu. Každé zviera je počas nej držané oddelene, ako podklad slúžia papierové obrúsky, prítomná miska s vodou a krmivom a prípadne úkryt. Tiež je fajn dať na parazitologický rozbor trus, aby sme sa uistili, že jedinec nemá nejakého „nepozvaného hosťa“.
Chameleón jemenský (Chameleo calyptratus)
Tento milý plaz pôvodne obýva hornaté oblasti Jemenu a Saudskej Arábie (suché a krovinaté miesta). Žije samotárskym životom, je to stromové zviera a dožíva sa v priemere 5 rokov. Samice dorastajú do veľkosti 30cm, samce sú o niečo väčšie- 40-60cm. V jeho jedálničku nechýba hmyz či mláďatá malých stavovcov, nepohrdne ani rastlinnou potravou. Samce bývajú zelené, ktorá sa však v závislosti od nálady mení na citrónovo zelenú až tmavoolivovú. Sú pokrytí aj rôzne prerušovanými pruhmi a škvrnami hnedej, žltej prípadne modrej farby. Na päte zadnej končatiny majú rohovinový výrastok tzv. ostrohu. Typická je pre samcov aj tzv. prilba- niekedy až 8cm vysoká, pokrytá doskovitými šupinami. Mladé jedince a nerozmnožujúce sa samice sú zväčša sfarbené na jednotnú zelenú farbu s bielymi fľakmi. Gravidné samice sú výrazne tmavozelené s modrými a žltými škvrnami. Samozrejme výraznosť týchto farieb závisí aj od teploty, nálady a zdravia jaštera. . Pohlavne dospievajú vo veku 6- 10 mesiacov. Má chrbtový lem, ktorý sa ťahá až na chvost, pozostáva z husto dozadu stojacich šupín.
Tieto „potvorky“ sú charakteristické svojim dlhým jazykom, ktorý je prispôsobený na chytanie koristi. Oči má nezávisle pohyblivé. Prsty na nohách mu zrastajú do skupín.
Rady pre chov: keďže chameleóny sú stromové zvieratá, potrebujú mať terárko orientované na výšku, nie na šírku. Sú veľmi citlivé na rôzne druhy plesní, ktoré sa môžu pri zvýšenej vlhkosti tvoriť, preto sa skôr odporúča chovať tieto plazy v sieťových teráriách. Ak sa však rozhodnete pre klasické sklenené, nesmú v ňom chýbať vetracie otvory, aby bolo prevzdušnené a netvorili sa plesne. Neodporúča sa chovať dospelých jedincov spolu dokonca ani párik- samec by mohol neustále samicu napádať a ublížiť jej. Pri stretnutí dvoch samcov dôjde k zastrašovaciemu rituálu- postavia sa k sebe bokom, sploštia svoje telo na najvyššiu možnú mieru, hrdelný lalok nafúknu, prednú končatinu ohnú k rivalovi v lakťovom kĺbe a prsty zovrú do tzv. štipky. Sfarbenie tela hrá rôznymi krikľavými farbami. Miestami sa môžu kývať zo strany na stranu, potriasajú hlavou, otvárajú tlamu syčia.
Dôležité je mať UV žiarovku a tiež jednu obyčajnú na vyhrievanie. Pozor však na popáleniny, ktoré si môžu spôsobiť, vhodné je tieto žiarovky niečím pokryť- napr. pletivom, aby sa k nej nedostali príliš blízko. Dno terárka je možné pokryť novinovým papierom resp. niektorí odporúčajú rašelinu s pieskom. Samozrejme, každý deň podstielku meniť.
Ak máte v izbe dostatočnú vlhkosť (50%), rosiť netreba. Niektoré jedince zvyknú olizovať kvapky rosy, takže je to individuálne.
Vnútro terária by mal byť čo najčlenitejší- veľa konárov, liany a aj nejakú umelú zeleň. Zo živých kvetov chameleónom veľmi chutí čínska ruža, hlavne mladé výhonky. Na to aby sa cítili bezpečne, je potrebné dať najvyšší bod terárka nad úrovňou ľudí pohybujúcich sa v miestnosti. Tiež ho uložiť na čo najmenej frekventované miesto a hlavne nie na prievan. Sú to vysoko stresujúce zvieratá a sú zväčša samotári, ale sú aj jedince, ktoré priam sa pýtajú na ruky, ale to len z čistej zvedavosti. Kŕmiť môžeme hmyzom- hlavne živým ( sarančatá, chrobáky, larvy, húsenice, cvrčky, muchy). Nepohrdnú ani raslinnou potravou. Dôležitou súčasťou ich jedálnička sú aj vitamínové a minerálne doplnky, keďže majú veľmi rýchly metabolizmus a rýchlo rastú. Najčastejšie sú v práškovej forme, ktorý sa aplikuje na povrch hmyzu pred kŕmením. Dôležité je podávanú stravu striedať a dávať ju čo najpestrejšiu.
Párenie (priloženie kloaky samca na kloaku samice) trvá tak 20 minút. Samica je ochotná sa páriť len 3-4 dni po sebe a párenie sa koná niekoľkokrát za deň. V období gravidity má samica veľkú spotrebu potravy a rýchlo naberá na hmotnosti. Dĺžka gravidity je závislá na zdravotnom i psychickom stave, ale aj na veku samičky a trvá 20-45 dní. Samotná znáška spravidla prebieha vo večerných hodinách a kladie ich do jamky, ktorú si vyhrabala. Po znáške ich zahrabe.
HADY:
Veľhad kráľovský ( Boa constrictor)
Typickým znakom tohto plaza je trojuholníková hlava, ktorá je výrazne oddelená od silného tela. Jeho sfarbenie je od červenohnedej cez žltú, oranžovú, až tmavohnedú s oranžovo-červeným chvostom. Od nosa ku krku sa tiahne tmavý pruh. Na bruchu má tmavožlté sfarbenie. Dorastá do dĺžky 4-5 metrov, v zajatí len do 3 m. Chov v zajatí- ideálne je terárko s dennou teplotou od 22°C po 40°C na výhrevnom kameni. V noci by teplota mala klesnúť o 3-8°C, ale nie pod 20°C. Vhodným doplnkom je konár, na ktorý sa had môže zavesiť, bazén, z ktorého had pije a aj sa tam namočí. Sú najčastejšie chované hady na SR. Vo voľnej prírode sa pária hlavne na jar, ale v teráriách už na jeseň. Mláďatá majú okolo 40cm, samica je gravidná 120-200 dní, rodí sa 10-50 mláďat. Mladé sa do veku 14 dní 1.krát zvliekajú a začínajú loviť malé myšky a holíčatá. V dospelosti dokážu zožrať kurčatá, holuby, myši, potkany či morčatá. Vo voľnej prírode lovia opice a iné cicavce, usmrtia ich zadusením. Obmotajú sa celým telom okolo koristi a stiskom ju zabijú. Požierajú ju celú- od hlavy. Pôvodne obýva Južnú a Strednú Ameriku (púšte, polopúšte, savany, tropické dažďové pralesy). Dožíva sa 30 rokov.
Pri love využívajú veľhady najmä zrak a čuch. Vône vnímajú pomocou jazyka- pachy, ktoré ním získajú, vyhodnocujú vďaka špeciaálnemu orgánu- Jacobsonov orgán, ktorý je veľmi citlivý- stačí mu len malé množstvo molekúl pachu. Zvliekanie je prirodzený proces, ktorým sa had zbavuje poranenej, opotrebovanej kože a nahrádzaná novou. Zvliekanie začína od hlavy- zmatnenie farby a očí, kresba je menej kontrastná. Zvlek býva vcelku, iný stav môže znamenať nízku vlhkosť, nedostatok vitamínov a minerálov či ektoparazity.
Pytón tmavý ( Python molurus bivittatus)
Tento plaz obýva Malajziu, Čínu, Laos, Barmu, Indonéziu a Floridu. Dorastá do 4-6 metrov, môže vážiť až 60kg. Samce dorastajú do menších rozmerov- 4-5m. V chove je veľmi obľúbený aj napriek jeho veľkosti. Na hlave je výrazný trojuholník, majú mohutné telo oddelené zreteľne od hlavy. Šupina na bruchu sú šedé až belasé. Pohybujú sa pomocou bokov, ktoré striedavo opierao nerovnosti povrchu ako sú skaly či trsy trávy- vytvára tým tvar „S“. Tento tvar vytvára aj pri plávaní. V oblasti hlavy sa nachádzajú termoreceptory, ktorými registruje zmeny teploty i smer odkiaľ teplo prichádza. Tento had dokáže aj usmrtiť človeka, preto je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenie, t.j. pri manipulácii je odporúčaná účasť ďalšej dospelej osoby! Vhodný je len pre chovateľov schopných poskytnúť mu dostatočné prostredie- priestranné terárium, vhodné a dostatočné množstvo potravy a majú už skúsenosti s týmto tvorom. Potrava: myši, potkany, morčatá, králiky, perličky, kačky, prasatá, jednodňové i viacdenné kurence, pozor treba dávať na prekrmovanie! Hady totiž môžu trpieť obezitou, čo v niektorých prípadoch môže znamenať smrť. Dôležité je zabezpečiť terárko proti možnému úniku- poriadne utesniť, pretože tento had sa dokáže pretiahnuť dierou menšou ako je jeho priemer tela. Teplota má byť v rozhraní 28-30°C, s možnosťou presunu na chladnejšie miesto. Žiarovku treba ochrániť sieťkou, aby sme predišli prípadným popáleninám. Potrebná je veľká vodná nádrž, pevné konáre, policu a vhodný úkryt. Pri veľkosti 3m sú už pohlavne dospelé, pohl. Dospelosť však pri častom kŕmení môžu dosiahnuť už v 2 rokoch. Samicu treba pred párením vykŕmiť, párenie býva od novembra do marca. Samica nakladie 25-60 vajec. Novorodené mláďatá merajú okolo 60cm a kŕmime ich myšami prvýkrát vo veku 7-14 dní. Potrebná je pre nich vysoká vlhkosť vzduchu, úkryt a ako substrát použijeme novinový papier resp. rašelinu. Avšak len samotný chov týchto hadov je na zváženie!
Užovka červená (Pantherophis guttatus)
Táto pestrofarebná užovka pôvodne obýva juh a juhovýchod USA, severovýchod Mexika a dosahuje dĺžku 120-180cm. Jedince chované v terárku majú približne 150cm. Samičky bývajú o čosi dlhšie ako samce a celkovo sú mohutnejšie. V súčasnosti existuje okolo 300 druhov farebných variánt. Na chov tohto plaza nie je potrebné mať povolenie- označená je za slabo ohrozený druh. Užovka ako taká si vyžaduje priestorné terárium vybavené konármi, kameňmi a koreňmi, ktorými vytvoríme pre ne úkryty. V týchto úkrytoch sa had cíti bezpečnejšie ako v priestranných. Každý týždeň treba čistú vodu, ako substrát na dno terárka používame buď jemný štrk, alebo bukové štiepky, kôru a pod. Teplota v teráriu by mala byť okolo 26-27 °C, pod vyhrievacou žiarovkou o 2-3 °C viac. Zvliekajú sa každých 45 dní, o začiatku tohto procesu nám svedčia zakalené hadie oči. Vtedy ju netreba rušiť ani kŕmiť. Pokiaľ sa zvliekne v celku, svedčí to o jeho kvalitnom zdravotnom stave. Čo sa týka potravy, podobne ako iné hady- myši, potkany, vtáky… Ak kŕmite prirodzenou stravou, nie je potrebné ich prikrmovať vitamínmi. Dospelé jedince kŕmime raz za 2 týždne, mladé jedince dvakrát týždenne. Dospelé vydržia bez potravy až 60 dní. Treba brať ohľad pri kúpe nového jedinca- čas na aklimatizáciu, kľud a zbytočne ho nestresovať vyberaním z terária. Čo sa zmyslov týka, najvyvinutejší má práve čuch. Hady tiež vystrkujú svoj jazyk z papule a kmitajú ním tak, že zachytávajú molekuly pachu vo svojom blízkom okolí. Po vtiahnutí jazyka späť sa tieto informácie dostávajú k tzv. Jacobsonovmu orgánu, ktorý sa nachádza v ústnej dutine a ten pach analyzuje. Tieto plazy dospievajú vo veku 2 rokov, samica sa smie pripúšťať pri veľkosti aspoň 100cm. Po úspešnom párení dochádza po 4-6 týždňoch k zvliekaniu, kde už vtedy je viditeľné, či samica je gravidná (náplň, samica niekedy v tomto období prestáva žrať). Následne po asi 10-20 dňoch od zvleku samica znáša vajcia. Po 60-80 dňoch sa liahnu mláďatá. Všeobecne táto užovka patrí medzi veľmi kľudné jedince, ale pri častej manipulácii zvyknú pohryznúť a tieto pohryznutia nie sú bohužiaľ nič príjemné., ale nie je nebezpečné. Je na zváženie, či si takýto druh zvieraťa zaobstaráte.
Koralovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)
Obyvateľ Severnej a Strednej Amerike, v prírode loví malé cicavce, jašteričky, hady aj vtáky, taktiež aj vajcia z hniezd vtákov a jašterov. V zajatí sa kŕmia myšami, malými potkanmi a kurčatami. Tieto hady sú pomerne často chované, sú atraktívne vďaka svojmu zaujímavému sfarbeniu, sú nenáročné na chov a patria medzi kľudné a nehryzavé hady. Ich červené telo je lemované čiernymi prúžkami so žltým jadrom. Ako substrát sa využíva piesok, v teráriu je vhodné mať aj konáre a vytvoriť úkryt. Samozrejme je nutný prísun vody. Teplota terárka by mala byť 25-29 °C, v noci postačí izbová teplota. Dožívajú sa asi 8 rokov.
Svojim sfarbením sa môže zdať, že tento plaz je nebezpečný, ale nepatrí medzi jedovaté hady, preto je vhodný a je aj obľúbený pre chov. Samica znáša 5-12 vajec, inkubácia je 50-60 dní, po prvom zvliekaní mláďatá prvýkrát príjmajú potravu. U koráloviek je známe, že sa objavuje kanibalizmus, čiže sa neodporúča spoločný chov. Ak už sa chovajú spoločne, tak musia mať rovnakú veľkosť!